zdraví dásní co znamená zbarvení dásní

Růžové, červené nebo dokonce nabledlé: barva dásní se může lišit v závislosti na vašem zdraví. Obecně platí, že světlé až tmavé růžové dásně znamenají, že jsou zdravé, zatímco zarudlé dásně vykazují známky citlivosti nebo zánětu.

Jak zjistím, zda jsou moje dásně zdravé?

Stav vašich dásní je skvělý způsob, zjistit stav vašeho celkového zdraví. Čím více věnujete pozornost jejich barvě a struktuře, tím dříve můžete zjistit jakékoliv abnormality a navštívit svého lékaře nebo zubaře.

Existuje široká škála barev, které jsou považovány za zdravé: odstíny růžové jsou typické, ale v závislosti na vaší genetice nebo dokonce míře slunečního záření, mohou mít také dokonale zdravé dásně odstíny hnědé nebo černé, bez ohledu na to, jaký tón pleti máte.

Barva dásní se může měnit v závislosti na zdraví nejen vašich úst, ale i celého těla. Podívejte se na seznam barev níže, abyste zjistili více o tom, co by u vás mohly znamenat, a co můžete udělat, abyste zůstali aktivní v úsilí o zdravý a krásný úsměv.

tanya_830x430_f3

Zbarvení dásní, které je třeba znát

  • Růžové – pevné, růžové dásně jsou skvělým důkazem zdravých a dobře ošetřovaných dásní.
  • Hnědá – pokud máte tmavší tón pleti, mohlo by to být vaše přirozené zbarvení. Tmavé by mohly být dásně také v případě, že jste byli nedávno hodně na slunci, protože vystavení slunci může způsobit ztmavnutí melaninu v dásních. Kontrolujte jejich texturu a dávejte pozor na změnu barvy kolem zubů. Dásně by měly vypadat pevné a hladké, bez ohledu na jejich přirozenou barvu.
  • Červené – zarudlé dásně naznačují zánět nebo infekci. Budou pravděpodobně citlivé a mohou během čištění kartáčkem a nití dokonce krvácet. Vyhledejte co nejdřív odborníka.
  • Žluté – mírně žlutý odstín nebo film na dásních je známkou zánětu dásní. Gingivitida je obvykle doprovázena zanícenými a oteklými dásněmi. Tento stav je běžný a může být napravena návštěvou zubního lékaře a zlepšenou péčí o ústní dutinu. Nicméně, pokud máte zažloutlé a bolestivé dásní, může to být známka virové infekce nebo vředu.
  • Černé – černé dásně mohou vypadat strašlivě, zvláště pokud je to pro vás změna abnormální. Černé dásně jsou spojovány s užíváním tabáku a určitých léků. Váš lékař nebo zubař může zkontrolovat anamnézu a dát vám konkrétní rady.
  • Bílé – bílé dásně mají obvykle jednu ze dvou příčin. Bílý potah je obvykle výsledkem plísňové infekce a vyžaduje lékařskou pomoc, aby s ní vaše tělo mohlo zabojovat. Bílé a bolestivé dásně, včetně bílých boláků, budou citlivé a nepohodlné. Je pravděpodobné, že jsou výsledkem virové infekce a tvořit by se neměly – poraďte se s lékařem nebo stomatologem.
  • Šedé – dásně, které nesou šedý film, jsou známkou oslabeného imunitního systému. Ať už jste kuřák nebo žijete ve stresu, jsou šedé dásně často spojeny s bakteriální infekcí, která vyžaduje lékařskou péči.

Udržování zdraví úst a dásní je snadné, když víte, co hledat. Barva dásní je jednoduchá známka, jak své zdraví udržovat pod kontrolou. Využijte výše uvedené informace, abyste se dozvěděli více, ale neváhejte se obrátit na svého zubního lékaře s prosbou o další rady. Jakékoli změny v barvě dásní by měly být zjištěny a zkontrolovány co nejdříve.

Pro zdravé dásně zkuste zubní pastu Zendium. Obsahuje stejné enzymy a proteiny jako máte v ústech a je klinicky dokázáno, že potlačuje příčiny krvácení a zánětu dásní, což má za následek zdravější dásně** a přirozeně odolnější ústa.

*Na základě výzkumu ústní hygieny u 2 449 osob, zástupců francouzské populace. Výzkum provedený společností TNS v roce 2014.
**Na základě výsledků u 113 lidí, kteří používali Zendium, v klinické studii zdraví dásní, VB 2017.

Zendium Quote

Barva dásní se může měnit v závislosti na zdraví nejen vašich úst, ale i celého těla.

mouth_840x430_f4
  • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s dásněmi, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top