společenství bakterií

Naši rodiče nám dají do vínku mnohé, od barvy očí až po to, co máme rádi nebo neradi. Ale také nám předají něco jiného, ​​co může ovlivnit náš život: jedinečné společenství užitečných bakterií.

Když si zvyknete na představu, že bakterie konají dobro, stává se skutečnost, že každý z nás má své vlastní jedinečné společenství mikrobů, přijatelnou. Bakterie odvádějí důležitou práci a bez nich bychom nebyli tak zdraví jako dnes. Jak se tedy tyto unikátní ekosystémy vyvíjejí a co to znamená pro naše budoucí zdraví?

Naše bakterie jsou s námi od narození

Výzkum mikrobiálního života je stále ještě v plenkách, ale nedávné studie vrhly spoustu světla na to, jak si vychováváme vlastní soubor těchto drobných organismů. Vědci věří, že během porodu jsme vystaveni jednomu z našich nejčasnějších mikrobiálních zásahů. Každý ví, že porod je nečistý, ale až do teď jsme si neuvědomovali, jaký to pro nás má význam. Současný výzkum naznačuje, že proces porodu pomáhá přenést na dítě vlastní mateřské společenství bakterií, což z něj dělá drobnou, ale životně důležitou formu dědictví.

Tento přenos pokračuje během procesu kojení - přítomnost oligosacharidů v mateřském mléce byla po dlouhou dobu tajemstvím, protože děti nemohou tyto složité sacharidy strávit samy. Ale oligosacharidy se živí určitý druh bakterií ve střevě dítěte, které jsou schopné je štěpit. Napomáhají tak správné výživě dítěte.

zendium_grab_006_830x430
Zendium Quote

Ve věku tří let máme již vyvinut komplexní bakteriální ekosystém.

Bakterie vyrůstají s námi

V dětství pokračujeme v tomto neuspořádaném procesu akumulace, sběru a přenosu bakterií (jak dobrých, tak špatných) z různých předmětů, lidí, s nimiž přicházíme do styku, a z našeho přirozeného prostředí.

Má se za to, že jeden z výrazných rozdílů v bakteriální výbavě průměrného západního jedince ve srovnání s tradičními společnostmi spočívá v poklesu hromadných postupů ve výchově dětí. Místo toho, aby se dítě dostalo mezi mnoho různých opatrovatelů v rámci vesnice, vychovávají děti v západních společnostech jen jeden nebo dva rodiče. Někteří vědci se domnívají, že to v kombinaci se zvýšenou sterilitou našeho životního prostředí také způsobuje menší rozmanitost mikrobiální zátěže.

Druhý, tajný genom

Ve věku tří let máme již rozvinut složitý bakteriální ekosystém a tento jedinečný mikrobiom s námi zůstane po celý život, mění se a přizpůsobuje okolnostem podle potřeby. Zanechává nám zcela jedinečný soubor bakterií, osobitější než naše otisky prstů – a stává se naším „druhým genomem“.

Před více než deseti lety vědci úspěšně sekvenovali lidský genom, kompletní sadu kódování DNA, která určuje celý lidský život. Tato událost se stala předzvěstí nové éry medicíny založené na pochopení jednotlivých zpráv v každé z našich buněk. Nedávno se pozornost zaměřila na genom našich bakterií – tj. soubor DNA obsažený ve všech jejich buňkách. Vědci projektu Human Microbiome věří, že by i toto mohlo mít dopad na naše zdraví.

Lidská strava, životní styl a výchova jedinců jsou zmapovány v jejich bakteriích a jak se učíme lépe rozluštit to, co různé rozdíly znamenají, vědci doufají, že budeme schopni rozluštit a využít některé z jejich pozitivních účinků. Mnoho výzkumníků to popisuje jako potenciální revoluci v individualizované medicíně.

zendium_grab_005_840x430

Zatímco se vaše jedinečná směsice bakterií vyvíjí spolu s vámi již od narození, není nemožné měnit bakteriální rovnováhu vaší tělesné schránky v čase. Představu, že můžeme podpořit prospěšné bakterie v našich střevech určitými potravinami, již nikdo nezpochybňuje. Pokud jde o zdraví úst, můžete společenství bakterií v ústech podat pomocnou ruku zubními pastami na jejich podporu, jako je Zendium.

Někteří odborníci tvrdí, že bakterie na těle mohou vysvětlit zdravotní problémy endemicky charakteristické pro západní země. Proto by dobré zacházení s prospěšnými bakteriemi mohlo v budoucnu představovat stále důležitější součástí zdravého životního stylu. To zcela jistě dává smysl: pokud se postaráme o tento vzácný a komplexní bakteriální dar, můžeme doufat, že i on se o nás dobře postará.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top