léčba aft u dětí

Afty nebo aftózní stomatitida u dětí mohou být nepříjemné. Tyto drobné vřídky na ústní sliznici úst, rtů nebo jazyka často způsobují bolest a podráždění, které nejsou pro rodiče ani dítě žádná legrace. V tomto článku uvádíme způsoby, jak aftům v dětských ústech předcházet, včetně mnoha praktických tipů a rad.

Afty u dětí: Jaké jsou běžné příčiny?

Existuje mnoho různých důvodů, proč dětem vzniknou afty nebo zánět dásní a ústní sliznice. U dospělých a dospívajících to může být způsobeno výplněmi nebo rovnátky, ale u dětí to má jiné původce. Příčinou vzniků aft nebo vřídků v ústech může být tuhá strava nebo nechtěné kousnutí se do jazyka nebo vnitřní strany tváře. Někdy mohou být způsobeny také faktory, které je těžší rozpoznat, jako například:

 • Stres
 • Určité potraviny (původci mohou být u některých lidí čokoláda, sýr nebo pšenice)
 • Používání zubní pasty s laurylsulfátem sodným
 • Bakteriální infekce

Jak vlastně vypadají afty u dětí?

Existují určité klíčové příznaky, které vám pomohou afty a vředy v ústech rozpoznat. Pokud si myslíte, že by jimi vaše dítě mohlo trpět, posaďte je a zkontrolujte jejich ústa, jazyk a rty. Pomozte si při tom jasně svítící baterkou, pokud ji máte po ruce a určitě jim nesviťte do očí. Pak hledejte:

 1. Osamocené „olemované“ skvrny. Ty někdy vypadají jako malé krátery
 2. Seskupení těchto kráterů (někdy se několik aft slije do větší skvrny)
 3. Tmavě červené, žluté, šedé nebo bělavé zabarvení kolem lemu

Poznámka: Dávejte pozor, abyste rozlišili afty a vřídky od oparů. Opary jsou u dětí a kojenců také časté a vypadají spíše jako vyrážka. Rozsévají se kolem rtů nebo úst a způsobují pocit mravenčení nebo pálení.

enfant_bulle-1_830x430_f3
Zendium Quote

Pokud jste u vašeho dítěte objevili v ústech afty, nemějte obavy; jsou obecně zcela neškodné a ohraničené.

Léčba aft u dětí a kojenců

Pokud jste u vašeho dítěte objevili v ústech afty, nemějte obavy; jsou obecně zcela neškodné a ohraničené. Existuje však několik věcí, kterými můžete pomoci zmírnit bolesti. Zde je náš postup léčby aft a aftózní stomatitidy v ústech u kojenců a dětí:

 1. Zkuste používat měkký kartáček na zuby.
 2. Mohli byste použít ochrannou pastu doporučenou lékárníkem.
 3. Zkuste použít jemnou zubní pastu.
 4. Vyhýbejte se tuhému, pikantnímu nebo velmi horkému jídlu a pití.

Konečně, pokud máte obavy, poraďte se se svým lékařem nebo stomatologem. Varovným příznakem naznačujícím, že stojí za to se poradit s lékařem o aftech, je, pokud trvají tři týdny, opakují se nebo se stávají bolestivějšími/zarudlejšími, protože by to mohlo být známkou infekce.

Jak předcházet aftům u kojenců a dětí

Nyní znáte klíčové základy časné léčby aft u dětí a víte, co můžete udělat, abyste jim v budoucnu zabránili? Nejprve se u dítěte pokuste vytvořit dobré návyky v ústní hygieně. Návyky, které vznikly v mladém věku, mají velký dopad na to, aby se vaše ratolest správně starala o své zuby v budoucnu. Pokud problém přetrvává, zeptejte se znovu svého lékaře nebo zubaře, ale ať už se stane cokoliv, zachovejte klid. Afty v ústech jsou časté a obvykle časem odezní.

mother and daughter brush my teeth

Odkazy:

 • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s ústy, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top