Mikrosvět uvnitř vašich úst

Kde vládnou bakterie.

Nemáme tendenci přemýšlet o svých ústech jako o domově, tím ale ona ústa pro trilion dobro konajících mikroorganismů ve skutečnosti jsou. Vaše rty, jazyk a ústní epitel jsou rozmanitým prostředím drobných bakterií, žijí šťastně své životy a v mnoha ohledech nám pomáhají žít ty naše.

Když o tom přemýšlíte, není až tak překvapující, že ústa jsou dobrým domovem těchto broučků. V ústech je totiž teplo a vlhko – ideální podmínky pro růst bakterií. Ale než se pokusíte zbavit toho, co zní spíše strašidelně, nebojte se: jsou naprosto normální. Všichni je mají a všichni je také potřebují. Nebo alespoň některé z nich.

Prospěšné a škodlivé

V ústech existuje více než 700 druhů bakterií – v takové míře odlišnosti je nutné, aby v nich byli jak hrdinové, tak i darebáci. Ústní bakterie, o kterých si myslíme, že jsou vždy „škodlivé“, jsou po celou dobu dokonce i ve zdravých ústech, ale jejich počty jsou regulovány přítomností bakterií prospěšných. Dobrá rovnováha mezi těmito dvěma druhy pomáhá udržet zuby a dásně ve zdraví.

zendium_grab_005_840x430
Zendium Quote

Zubní plak a jiné ústní povrchy mohou být ovlivněny tím, co se děje s ústy.

Sladký domov

Kde se všechny tyto bakterie ukrývají? Mikroorganismy se nacházejí všude v ústech: na jazyku, zubech, v ústním epitelu i dásních. Různé druhy žijí na různých místech. Některé se rády schovávají v dutinách, jiné si raději hoví na jazyku. Tyto preference jsou částečně spojeny s různými tekutinami, které se nacházejí v různých částech úst, jako jsou různé proteiny a další živiny ve slinách.

Souvisí to také s různými druhy povrchů v jednotlivých částech úst. Zuby jsou obzvláště oblíbené. Jsou ve skutečnosti veskrze jedinečnou částí těla, která je přirozeně trvalá. Každý jiný povrch (jako je pokožka, nehty a vlasy) se neustále postupně obměňuje. Protože jsou zuby zásadně trvalejší, poskytují ideální základnu pro nerušený život bakterií. Mikroorganismy, které pokrývají zuby, vytvářejí to, čemu se říká „zubní plak“ – určitá forma rozvoje životního prostředí pro bakterie v ústech.

banner-bg3_830x430_f3

V důsledku toho je udržování správné ústní hygieny trochu komplikovanější, než se dříve předpokládalo. Spíše než jen vymýtit všechny bakterie, je lepší pracovat na podpoře zdravého ústního prostředí a udržení rovnováhy přírody. Zubní pasta Zendium funguje v souladu s přírodou tak, aby vytvořila šťastný domov pro prospěšné bakterie a nenásilně se zbavila bakterií škodlivých.

Pro mnoho mikrobiologů je pochopení a pozitivní ovlivňování bakterií budoucností vědy a medicíny. Několik jednoduchých věcí s cílem postarat se o bakterie v našich ústech je dobrým prvním krokem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top