příčiny aftózní stomatitidy

Máte někdy aftózní stomatitidu? Aftózní stomatitida, které se také říká afty, jsou malé kráterovité skvrny, které se objevují na rtech, jazyku nebo vnitřní sliznici úst. I když je obvykle neškodná, příliš legrace si s ní neužijete a může způsobit bolest nebo podráždění. V tomto článku se podíváme na příčiny aftózní stomatitidy a kromě toho jak si v jejím případě ulevit.

Příčiny aftózní stomatitidy

Zatím zcela nerozumíme aftózní stomatitidě. Existuje několik příčin, o kterých se domníváme, že tyto nepatrné výsevy vyvolávají, ale ve skutečnosti proč přicházejí a odcházejí se mezi jednotlivci liší. Pokud ji u sebe zjistíte, je zde několik věcí, které je třeba v každodenním životě dbát:

 • Specifické skupiny potravin: Existuje několik různých druhů potravin, které mohou afty způsobovat. Jedná se o potraviny s drsnými hranami, čokoládu, pšenici, pikantní nebo velmi horké potraviny a kyselinu citronovou (jak se vyskytuje v citronech, limetkách, pomerančích atd.)
 • Podráždění úst: Zamyslete se nad špatně padnoucími zubními náhradami nebo výplněmi, které se třou o vnitřní stranu tváře. Náhodné kousnutí se do tváře může mít podobný důsledek.
 • Některé druhy zubních past: Některé zubní pasty obsahují laurylsulfát sodný a odborníci se domnívají, že by tato chemická látka mohlo být jednou z příčin aftózní stomatitidy.
 • Stres a úzkost: Zdravotníci se také domnívají, že na vzniku tohoto problému se může podílet stres a úzkost.
 • Hormonální změny: Jednou z příčin vřídků na jazyku, v ústech nebo na rtech může být i více či méně určitých hormonů. Ženám se někdy objevují tyto vřídky v ústech v době menstruace a jsou na ně citlivější během těhotenství.
 • Kouření: Přestat kouřit je určitě dobré pro vaše celkové zdraví, takový krok však může mít i tento nežádoucí vedlejší účinek. Pokud trpíte afty způsobovanými cigaretami, poraďte se s lékařem.
banner-bg3_830x430_f3

To jsou některé z hlavních příčin aftózní stomatitidy. Pokud si myslíte, že byste jí mohli být ohroženi, dávejte si pozor na tyto příznaky: bolestivé vřídky nebo ranky v ústech (na jazyku, rtech, měkkém patře nebo vnitřních stranách lící). Pokud je najdete, je několik věcí, které můžete udělat, abyste je zmírnili. Zde jsou naše nejdůležitější odpovědi na otázku "jak zmírnit aftózní stomatitidu?"

 1. Přejděte na zubní pastu bez laurylsulfátu sodného
 2. Jedním z dobrých způsobů, jak zmírnit aftózní stomatitidu, je vyhnout se výše uvedeným potravinám. Tyto skupiny potravin nejen že mohou afty způsobovat, mohou ale také zhoršovat jejich výskyt
 3. Dalším dobrým možným způsobem, jak zmírnit aftózní stomatitidu, je čistit zuby měkkým kartáčkem a udržovat správnou hygienu ústní dutiny
 4. Přikryjte vřídek ochrannou pastou podle doporučení lékárníka.

Zhruba po týdnu vřídky samy od sebe zmizí. Pokud se však zdá, že se opakovaně objevují často, nebo jestliže máte vřídek nebo několik vřídků, které jsou velmi zarudlé, bolestivé nebo přetrvávají (po dobu více než tří týdnů), vždy navštivte lékaře nebo stomatologa a požádejte je o radu.

Zendium Quote

Zdravotníci si také myslí, že roli při vzniku vřídků v ústech mohou sehrát také stres a úzkost.

Odkazy

 • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s ústy, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top