neviditelný svět je v ohrožení

Naše těla jsou domovem více než 100 trilionů bakterií - to je více, než kolik je hvězd na obloze. Tento malý vesmír se ale může dostat do potíží.

Ačkoliv o tom nevíme, v současné době dochází k tiché revoluci ve vědě, která může navždy změnit zdraví i medicínu. Vědci pracují na tom, aby odtajnili složitý ekosystém, který je od našeho těla oddělen, avšak stále v něm a na něm existuje. Jsou to bakterie, která s námi žijí – náš vlastní jedinečný neviditelný mikrosvět.

Každý člověk je superorganismus tvořený triliony bakterií

To by mohlo znít velmi nehezky. Kdo chce být kolonizován bakteriemi? Nejsou bakterie škodlivé? Ano i ne. Zatímco některé bakterie mohou být škodlivé, drtivá většina z nich je neškodná – a vědci zjišťují, že mnoho z těchto malých bakterií, které s námi žijí každý den, je ve skutečnosti velmi důležitých pro naše zdraví. Vědci nyní mají zato, že jsme všichni hostiteli toho, čemu říkají „mikrobiota“ – nejméně 100trilionová komunita různých mikroorganismů. A mnohé z těchto drobných stvoření tvrdě pracují, aby nás udržovali v bezpečí při síle.

zendium_grab_003_840x430
Zendium Quote

Sterilita našeho prostředí a ztráta rozmanitosti stravy zmenšuje i rozmanitost naší malé vnitřní komunity.

Bakterie jsou krásné

Takže co vlastně dělají bakterie pro naše zdraví? Naše míra pochopení je stále v plenkách, ale rané studie odhalují široké spektrum výhod dobrých bakterií v našem těle.

Dosud studie našly důkazy, které naznačují, že prospěšné bakterie nám pomáhají trávit potraviny extrahováním určitých živin, které by jinak nebyli schopni využít. Také se má za to, že by mohly působit jako přirozený obranný mechanismus: bránit vstupu škodlivých bakterií a chemikálií z prostředí do našeho těla a přispět k reakci imunitního systému na ně. Existují také přesvědčivé důkazy, které dokazují, že mikrobiom se s námi po tisíciletí vyvíjí: neustále se spolu s námi přizpůsobuje tak, aby obstál v nárocích našeho prostředí.

Mikrobiom v ohrožení

Jak s postupem času začínáme chápat důležitost prospěšných bakterií v našem těle, vědci si také uvědomují hrozby, kterým čelí. Ukázalo se, že moderní svět není pro náš mikrobiom zvlášť přátelský. Mnoho aspektů současného životního stylu může ve skutečnosti tato společenství poškozovat.

Většina těchto potíží skutečně začíná v ústech. Naše rty, jazyk a vnitřní strany tváří jsou druhým nejpřívětivějším místem pro bakterie u lidí po střevě a velmi důležitou branou pro zbytek těla. Kouření, pití kyselých nápojů a strava s vysokým obsahem cukru mohou přirozené ústní prostředí narušit, takže je pak méně přívětivé pro naše dlouhodobé drobné společníky a vede ke stavům, jako je zubní kaz a onemocnění parodontu. Pokud jde o zbytek mikrobiomu, sterilita našeho prostředí a ztráta rozmanitosti ve stravě také snižuje rozmanitost našeho malého vnitřního společenství – berou nám důležitou výhodu, kterou jsme kdysi měli.

zendium_grab_007_840x439

Podpora prospěšných bakterií

Zatímco výzkum toho, jak bychom měli reagovat, stále probíhá, je nepochybné, že stojí za to zvážit, co můžeme udělat už nyní, abychom toto zdravé bakteriální prostředí a výhody, které přináší, zachovali. Ústní hygiena je samozřejmě jedním z důležitých prvků – ale mnoho moderních zubních past má jen vágní pohled na všechny bakterie a nerozlišuje mezi těmi špatnými a dobrými. Jak tedy vyčistit ústa bez vymýcení prospěšných bakterií? Čím se zbavíme škodlivých bakterií při zachování naší přirozené mikroorganické rovnováhy?

Zendium je nová zubní pasta inspirovaná přírodou speciálně navržená k tomu, aby pomohla udržet zdravá ústa ve světle tohoto přelomového výzkumu. Používá-li se alespoň dvakrát denně, pomáhá podpořit prospěšné bakterie, omezuje bakterie škodlivé a společně se zdravým životním stylem - například omezováním cukru a kouřením - pomáhá vytvořit přátelskou atmosféru pro naše drobné přátelské spolupracovníky. Koneckonců, pokud se starají ony o nás, měli bychom jim to oplatit.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top