jak pomoci zmírnit zánět dásní

Co si myslíte? Pouze 34 % lidí ve Francii spojuje své celkové zdraví se stavem úst. Pravdou ale je, že spolu úzce souvisejí a ve skutečnosti může váš celkový tělesný stav mít velký vliv na zdraví vašich úst.

Mohu zmírnit zánět dásní?

Gingivitida, respektive zánět dásní, je běžný stav, to ale neznamená, že byste měli ignorovat její příznaky a doufat, že sama od sebe zmizí. Prevence a zlepšení nepříjemných vjemů spojených s gingivitidou začíná pochopením stavu; více informací o symptomech a příčinách zánětu dásní najdete zde.

Gingivitida se obvykle objevuje ve formě zánětu dásní. Příznaky mohou zahrnovat: zarudlost, citlivost nebo otok dásní; krvácení během čištění zubů kartáčkem nebo dentální nití; bolest při žvýkání; nebo celková citlivost.

Pokud trpíte některým z těchto příznaků, dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak zánět dásní zmírnit a zabránit tomu, aby se objevil znovu. Měli byste si promluvit s vaším zubním lékařem, abyste našli tu nejlepší léčbu a úlevu od zánětu dásní - více o dostupných možnostech si přečtěte dále.

Zánět dásní a vaše zdraví

Jak jste si možná uvědomili, hlavní roli při prevenci a zvládání zánětu dásní hraje ústní hygiena. Udržet zdravá ústa vám pomůže čištění zubů dvakrát denně kartáčkem s měkkými štětinkami a jemnou zubní pastou, jako je Zendium, stejně jako každodenní péče o zuby.

Stejně důležité jako dobré zásady hygieny ústní dutiny je nezapomínat, že vaše celkové zdraví ovlivňuje jemnou rovnováhu vašeho zdraví úst. Věděli jste například, že kouření a neléčená cukrovka mají dopad na vaše ústa? Čím více zatěžujete svůj imunitní systém, tím pravděpodobnější je, že budete mít problémy se zdravím úst.

Pokud se například zaměříte na své celkové zdraví, můžete například přestat kouřit, jíst dobře vyváženou stravu nebo jít k lékaři na test cukrovky, který vám také pomůže v péči o vaše ústa.

Closeup of happy smiling guy looking at camera isolated on white background; Shutterstock ID 105216602
Zendium Quote

Je důležité si uvědomit, že vaše celkové zdraví má vliv na citlivou rovnováhu zdraví vašich úst.

Jaké jsou moje možnosti léčby zánětu dásní?

Neexistuje žádná univerzální léčba zánětu dásní pro všechny - léčba, kterou váš zubní lékař doporučí, bude záviset na závažnosti stavu vašeho zánětu. Pokud se zánět dásní stane nezvratným, váš zubní lékař může navrhnout některé z následujících způsobů léčby:

  1. Profesionální čištění zubů: Cílem této metody je ruční odstranění plaku a zubního kamene ze zubů pod linií dásní a nad ní. Výhoda návštěvy zubního lékaře je okamžitě patrná – nemůžete si přesně vyčistit prostor těsně nad linií dásní v domácích podmínkách! Jedná se o neoperativní možnost a je nejběžnějším řešením při bolesti a nepohodlí spojených se zánětem dásní.
  2. Léky: Pokud jsou dásně tak zanícené, že důkladné vyčištění samo o sobě problém nevyřeší, může vám zubní lékař také doporučit nějaké léčivé přípravky nebo léky, jako je ústní voda nebo antibiotika. Cílem je vždy zánět dásní zlepšit, zabránit mu nebo ho zmírnit, takže zvažte, vám zubař doporučí v rámci nejlepšího postupu.
  3. Chirurgický zákrok: Zdaleka nejpokročilejší forma léčby zánětu dásní, operace může být nejrychlejším způsobem, jak zabránit dalšímu poškození. Tato forma léčby zánětlivého onemocnění dásní vyžaduje odborníka a bude použita pouze za závažných okolností. Zatímco se chirurgický zákrok může jevit jako neočekávaná forma léčby dásní, nezapomeňte, že pokud se ponechá ošetření, může gingivitida vést k parodontóze a případně dokonce ke ztrátě zubů.

Nyní, když víte, že existují možnosti, jak zánět dásní léčit, můžete se zaměřit na jeho prevenci.

Vyzkoušejte zubní pastu Zendium vyvinutou speciálně pro lidi s problémy s dásněmi. Obsahuje stejné enzymy a proteiny jako máte v ústech a je klinicky dokázáno, že potlačuje příčiny krvácení a zánětu dásní, což má za následek zdravější dásně** a přirozeně odolnější ústa. Zeptejte se svého zubaře na techniky čištění zubů kartáčkem a zubní nití. Mohou nabídnout řešení na míru, která udrží vaše ústa a dásně zdravé, ale mezitím se snažte dodržovat denní režim a váš zánět dásní pod kontrolou.

*Na základě výzkumu ústní hygieny u 2 449 osob, zástupců francouzské populace. Výzkum provedený společností TNS v roce 2014. **Na základě výsledků u 113 lidí, kteří používali Zendium, v klinické studii zdraví dásní, VB 2017.

  • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s dásněmi, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top