jak léčit aftózní stomatitidu

Aftózní stomatitidy jsou běžným a často neškodným zdravotním problémem ústní dutiny. Tento článek poskytuje základní informace o tom, jak aftózní stomatitidu rozpoznat a léčit a kdy hledat odbornou radu.

Co je aftózní stomatitida?

Aftózní stomatitida, které se také říká afty, jsou malé skvrny vzhledem podobné podlitinám, které se objevují na rtech, jazyku nebo vnitřní sliznici úst. Někdy vypadají jako malé krátery s malým, mělkým ponořením mezi okrouhlými okraji. Mohou být buď jednoduché - objeví se několikrát ročně a obvykle se vyléčí během týdne - nebo složité: opakují se nebo vznikají kvůli jinému zdravotnímu problému. V tomto článku pojednáváme o tom, jak tento problém léčit v domácích podmínkách.

Jak léčit aftózní stomatitidu

Ať už máte zánětlivý vřídek pod jazykem nebo jinde v ústech, velmi často samy o sobě odezní. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste se jich zbavili rychleji. Vyzkoušejte některé z těchto tipů na léčbu a zjistěte, který z nich funguje nejlépe:

 • Používejte ochrannou pastu. Požádejte svého lékárníka o doporučení. Jedná se o gely nebo krémy, které přiložíte k vřídku, abyste ho ochránili před dalším drážděním.
 • Pijte chladné nápoje přes slámku. Tím se omezí výsev v postižené oblasti a může se snížit podráždění.
 • Přiložení ledu přímo na vřídek může zmírnit bolest, doporučujeme to vždy jen na několik vteřin.
 • Vypláchněte si ústa solankou (směsí jedné až dvou čajových lžiček soli ve sklenici teplé vody). Několikrát denně tento postup zopakujte.
 • Dalším přírodním léčebným prostředkem může být trocha medu. Ten je totiž uklidňující a uzdravující. Vyčistěte vřídek vatovým tamponem a jemně na něj naneste med.
 • Přejděte na zubní pastu bez laurylsulfátu sodného, chemické látky, která může být spouštěčem.

To bylo několik tipů na léčbu aftózní stomatitidy a různé možnosti, pokud jste zvědaví, jak je léčit.

calque-1_830x430_f3
Zendium Quote

Aftózní stomatitida, také známá jako afty, jsou malé, olemované skvrny, které se objevují v ústech.

Jak zabránit opětnému vzniku aftózní stomatitidy

Pokud jste aftózní stomatitidu vyléčili, můžete udělat pár věcí, abyste zabránili jejímu opětovnému rozvoji v budoucnu. Neexistuje žádná záruka, že se jich zbavíte navždy, ale tyto tipy mohou pravděpodobnost jejich návratu snížit:

 • Pokud máte na jazyku, vnitřní straně tváří nebo na rtech vřídky aftózní stomatitidy, vyhýbejte se potravinám, které mohou dráždit vaše ústa. Drsné jídlo, jako je křupavý chléb nebo lupínky, pikantní nebo velmi horké jídlo je třeba omezit. Kyselina citronová obsažená v citronech, limetkách a jiných plodech může také dráždit nebo způsobovat bolest.
 • Nežvýkejte žvýkačky. Stejně jako některé potraviny, může žvýkačka způsobit podráždění, takže pokud jste náchylní k tvorbě vřídků, pokuste se je omezit.
 • Jedním z osvědčených způsobů prevence a léčby aftózní stomatitidy je čistit si zuby měkkým zubním kartáčkem. To může zabránit dalšímu podráždění a zachovat dobrou hygienu ústní dutiny.
 • Přečtěte si podrobnosti v našem článku o opakující se aftózní stomatitidě. Dodržením těchto několika jednoduchých triků můžete snížit riziko opakovaného vzniku aftózní stomatitidy, pokud je to váš problém.

Odkazy

 • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s ústy, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top