co je zánět dásní

Jak zdravé jsou vaše dásně? Pětina lidí ve Francii* je znepokojena krvácením dásní. Když vás zajímá zdraví dásní, je dobré si nastudovat něco o zánětu dásní. V tomto článku se můžete dozvědět více o příčinách zánětu dásní, běžných příznacích, kterým je třeba věnovat pozornost, a možnostech léčby.

Co je zánět dásní?

„Gingivitida“ je odborný termín pro „zanícené dásně“. Zánět dásní je první známkou onemocnění dásní, ale naštěstí je také snadné ho vyléčit. I když je to dlouhodobý stav, mnoho lidí neví, že mají zánět dásní, protože může být jen mírný. Pokud však zánět dásní zůstává neléčen, může se vyvinout v závažnější infekci s názvem parodontóza, která může nakonec vést ke ztrátě zubů a poškození čelisti.

Zánět dásní je znamením, že je čas aktualizovat režim ústní hygieny a navštívit zubního lékaře.

Co způsobuje zánět dásní?

Boj s gingivitidou začíná pochopením jejích příčin. Plak je neviditelný film tvořený bakteriemi, které se denně tvoří na zubech. Dobrou zprávou je, že plak lze odstraňovat denně, a to jednoduše kartáčkem na zuby a dentální nití. Nicméně, pokud je plaku stále více, může vést k bakteriální infekci, která je jednou z nejčastějších příčin zánětu dásní. Následující faktory mohou také způsobit zánět dásní:

 • Špatná ústní hygiena
 • Kouření nebo žvýkání tabáku
 • Diabetes
 • Některé léky
 • Poškozená plomba
 • Těhotenství (kvůli hormonálním změnám)
 • Genetická predispozice
Woman with pain in her gums holding finger to mouth; Shutterstock ID 109517087
Zendium Quote

Čím dřív se vám povede zánět dásní zachytit, tím jednodušší může být léčba a obnovení stavu dásní, aby vypadaly a byly opět zdravější.

Časté symptomy gingivitidy

Zdraví dásní je snadný způsob, jak sledovat celkové zdraví úst. Pro začátek stačí jednoduše kontrolovat barvu dásní! Pokud máte obavy o vzhled dásní nebo pocit z nich, doporučujeme vám promluvit si se zubním lékařem, zvláště pokud trpíte některým z následujících příznaků:

 • Zánět dásní (dásně jsou zarudlé, citlivé a/nebo oteklé
 • Pravidelné krvácení z dásní
 • Dásně, které vypadají, že se odtahují od zubů
 • Uvolněné zuby
 • Bolest při žvýkání nebo konzumaci studených jídel

Pokud se u vás vyskytne některý z výše uvedených příznaků, může se jednat o varovné příznaky zánětu dásní. Dokonce i když vám krvácejí dásně, když si čistíte zuby zubním kartáčkem nebo nití, ale necítíte žádnou bolest, měli byste si promluvit se svým zubním lékařem. Čím dřív se vám povede zánět dásní zachytit, tím jednodušší může být léčba a obnovení stavu dásní, aby vypadaly a byly opět zdravější.

mouth_840x430_f4

Jak se zánět dásní léčí?

Není překvapením, že dodržování ústní hygieny je skvělý způsob, jak začít léčbu zánětu dásní, avšak šetrný přístup k celkovému zdraví, zejména pokud jde o další kouření, může také sehrát svou roli.

Měli byste si promluvit se svým zubním lékařem a pravidelně s ním zdraví svých dásní posoudit. Lékař může navrhnout hluboké čištění k odstranění nánosů plaku, nebo pokud je vaše gingivitida pokročilejší, léky nebo postupy, které by mohly zvrátit postup zánětu.

Váš zubní lékař vám může doporučit nejlepší léčbu vašeho stavu a zodpovědět všechny vaše případné otázky. Nezapomínejte, že léčba nebo prevence zánětu dásní může být stejně jednoduchá jako praktická péče o ústní hygienu pomocí jemné a šetrné zubní pasty speciálně vyvinuté pro lidi s problémy s dásněmi, jako je Zendium, nebo důkladné vyčištění u zubního lékaře k odstranění zatvrdlého plaku. Více se můžete dozvědět o zánětu dásní zde.

*Na základě výzkumu ústní hygieny u 2 449 osob, zástupců francouzské populace. Výzkum provedený společností TNS v roce 2014.

 • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s dásněmi, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top