co je parodontóza

Ačkoli bakterie v ústech jsou prospěšné i škodlivé, ulpívající plak může vaše zuby poškodit. Během dvou dnů může plak ztvrdnout a mohou se objevit příznaky gingivitidy, první fáze onemocnění parodontu.

Co je parodontóza?

Parodontóza je pokročilá infekce dásní, která způsobí, že se vaše dásně oddělí od zubů, což vede k poškození nejen dásní, ale i kostí, které drží vaše zuby na místě. Tento stav, pokud zůstane neléčen, vyústí ve ztrátu zubů i závažnější zdravotní problémy. Jedná se o onemocnění, které by mělo být ponecháno odborníkům, ale v tomto článku zjistíte, na co je třeba si dávat pozor - a jak se mu zcela vyhnout.

Jaké jsou některé příznaky parodontózy?

Mnohé z příznaků, které je třeba sledovat, začínají jako ty, které naznačují zánět dásní: oteklé, citlivé dásně, které mohou snadno začít krvácet při čištění kartáčkem nebo zubní nití. Nakonec to bude postupovat až do stavu, kdy se dásně budou oddělovat od zubů - parodontóza. Zuby se uvolní a kosti v obličeji, které je drží na svém místě, oslabí. Dávejte si pozor na:

 • Oteklé dásně
 • Ustupující dásně
 • Jasně červené nebo purpurové dásně
 • Mezery mezi zuby, které tam předtím nebyly
 • Uvolněné zuby
 • Pocit, že zuby při skousnutí dosedají jinak

Uvedené příznaky parodontózy jsou obvykle velmi bolestivé, takže je pravděpodobné, že si jich všimnete přímo. Čím dříve navštívíte zubního lékaře, tím rychleji zachytíte drobné problémy s dásněmi, než se stanou pokročilejšími.

Angry pretty girl or cute beautiful woman young female model with blonde hair in plaid shirt and knitted coat grimaces and shows teeth on grey background; Shutterstock ID 534272548

Dodržování režimu čištění úst může výrazně snížit vaše riziko vzniku parodontózy.

Jak léčit parodontózu?

Pokud hledáte způsob léčby parodontózy, měli byste vždy vyhledat odbornou radu. Jedná se o pokročilý problém s dásněmi a správným posouzením a léčbou od vašeho zubního lékaře je možné jeho postup zastavit. Váš zubní lékař může také doporučit některé z vhodných přírodních ošetření parodontózy.

Parodontóza je přímým důsledkem nedostatečné ústní hygieny, což znamená, že se jí lze snadno vyhnout. Můžete však k tomuto stavu mít predispozice, pokud se na vás vztahují některé z následujících skutečností:

 • Neléčený zánět dásní
 • Kouření
 • Nekonzistentní režim čištění zubů zubním kartáčkem nebo dentální nití
 • Vysoký věk
 • Špatná výživa
 • Oslabená obranyschopnost způsobená bakteriální nerovnováhou

Pokud si myslíte, že byste mohli být náchylní k parodontóze, doporučujeme, abyste chodili na pravidelné zubní prohlídky a proaktivně přistupovali k citlivým nebo oteklým dásním.

Nezapomeňte: Léčba parodontózy by měla být předepsána pouze odborníkem.

Jak mohu předejít parodontóze?

Dobrá ústní hygiena může pomoci předejít rozvoji zánětu dásní i parodontózy. S ohledem na tuto skutečnost uvádíme několik zásadních tipů pro ústní hygienu:

 1. Pravidelně navštěvujte svého stomatologa
 2. Zuby si čistěte dvakrát denně šetrnou zubní pastou, jako je Zendium a zubním kartáčkem s měkkými štětinkami
 3. Nejméně jednou denně použijte dentální nit k odstranění bakterií a částeček potravin
 4. Používejte zubní pastu a ústní vodu, které podporují prospěšné bakterie v ústech, jako produkty Zendium
 5. Přestaňte kouřit – je to změna životního stylu, která je skvělá i pro vaše celkové zdraví
 6. Pokud zjistíte že máte dásně nateklé nebo citlivé, co nejdříve navštivte svého zubního lékaře.

Mějte na paměti, že čištění zubním kartáčkem a dentální nití plak odstraní, ale ten se rychle vytvoří znovu, takže důslednost je pro vaši ústní hygienu zcela zásadní. Správným režimem čištění zubů kartáčkem, dentální nití a ústní vodou můžete výrazně snížit riziko vzniku parodontózy. Přesto byste měli získat názor odborníka, jakmile budete mít nějaké obavy ohledně dásní a zubů. Koneckonců, být proaktivní, pokud jde o zdraví dásní, je skvělý způsob, jak se ujistit, že se staráte také o své celkové zdraví.

mouth_840x430_f4

Pro dobrou péči o zdraví ústní dutiny zkuste zubní pastu Zendium. Obsahuje stejné enzymy a proteiny jako máte v ústech a je klinicky dokázáno, že potlačuje příčiny krvácení a zánětu dásní, což má za následek zdravější dásně** a přirozeně odolnější ústa.

*Na základě výzkumu ústní hygieny u 2 449 osob, zástupců francouzské populace. Výzkum provedený společností TNS v roce 2014.
**Na základě výsledků u 113 lidí, kteří používali Zendium, v klinické studii zdraví dásní, VB 2017.

 • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s dásněmi, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Back to top