co je parodontóza

Ačkoli bakterie v ústech jsou prospěšné i škodlivé, ulpívající plak může vaše zuby poškodit. Během dvou dnů může plak ztvrdnout a mohou se objevit příznaky gingivitidy, první fáze onemocnění parodontu.

Co je parodontóza?

Parodontóza je pokročilá infekce dásní, která způsobí, že se vaše dásně oddělí od zubů, což vede k poškození nejen dásní, ale i kostí, které drží vaše zuby na místě. Tento stav, pokud zůstane neléčen, vyústí ve ztrátu zubů i závažnější zdravotní problémy. Jedná se o onemocnění, které by mělo být ponecháno odborníkům, ale v tomto článku zjistíte, na co je třeba si dávat pozor - a jak se mu zcela vyhnout.

Jaké jsou některé příznaky parodontózy?

Mnohé z příznaků, které je třeba sledovat, začínají jako ty, které naznačují zánět dásní: oteklé, citlivé dásně, které mohou snadno začít krvácet při čištění kartáčkem nebo zubní nití. Nakonec to bude postupovat až do stavu, kdy se dásně budou oddělovat od zubů - parodontóza. Zuby se uvolní a kosti v obličeji, které je drží na svém místě, oslabí. Dávejte si pozor na:

 • Oteklé dásně
 • Ustupující dásně
 • Jasně červené nebo purpurové dásně
 • Mezery mezi zuby, které tam předtím nebyly
 • Uvolněné zuby
 • Pocit, že zuby při skousnutí dosedají jinak

Uvedené příznaky parodontózy jsou obvykle velmi bolestivé, takže je pravděpodobné, že si jich všimnete přímo. Čím dříve navštívíte zubního lékaře, tím rychleji zachytíte drobné problémy s dásněmi, než se stanou pokročilejšími.

Angry pretty girl or cute beautiful woman young female model with blonde hair in plaid shirt and knitted coat grimaces and shows teeth on grey background; Shutterstock ID 534272548
Zendium Quote

Dodržování režimu čištění úst může výrazně snížit vaše riziko vzniku parodontózy.

Jak léčit parodontózu?

Pokud hledáte způsob léčby parodontózy, měli byste vždy vyhledat odbornou radu. Jedná se o pokročilý problém s dásněmi a správným posouzením a léčbou od vašeho zubního lékaře je možné jeho postup zastavit. Váš zubní lékař může také doporučit některé z vhodných přírodních ošetření parodontózy.

Parodontóza je přímým důsledkem nedostatečné ústní hygieny, což znamená, že se jí lze snadno vyhnout. Můžete však k tomuto stavu mít predispozice, pokud se na vás vztahují některé z následujících skutečností:

 • Neléčený zánět dásní
 • Kouření
 • Nekonzistentní režim čištění zubů zubním kartáčkem nebo dentální nití
 • Vysoký věk
 • Špatná výživa
 • Oslabená obranyschopnost způsobená bakteriální nerovnováhou

Pokud si myslíte, že byste mohli být náchylní k parodontóze, doporučujeme, abyste chodili na pravidelné zubní prohlídky a proaktivně přistupovali k citlivým nebo oteklým dásním.

Nezapomeňte: Léčba parodontózy by měla být předepsána pouze odborníkem.

Jak mohu předejít parodontóze?

Dobrá ústní hygiena může pomoci předejít rozvoji zánětu dásní i parodontózy. S ohledem na tuto skutečnost uvádíme několik zásadních tipů pro ústní hygienu:

 1. Pravidelně navštěvujte svého stomatologa
 2. Zuby si čistěte dvakrát denně šetrnou zubní pastou, jako je Zendium a zubním kartáčkem s měkkými štětinkami
 3. Nejméně jednou denně použijte dentální nit k odstranění bakterií a částeček potravin
 4. Používejte zubní pastu a ústní vodu, které podporují prospěšné bakterie v ústech, jako produkty Zendium
 5. Přestaňte kouřit – je to změna životního stylu, která je skvělá i pro vaše celkové zdraví
 6. Pokud zjistíte že máte dásně nateklé nebo citlivé, co nejdříve navštivte svého zubního lékaře.

Mějte na paměti, že čištění zubním kartáčkem a dentální nití plak odstraní, ale ten se rychle vytvoří znovu, takže důslednost je pro vaši ústní hygienu zcela zásadní. Správným režimem čištění zubů kartáčkem, dentální nití a ústní vodou můžete výrazně snížit riziko vzniku parodontózy. Přesto byste měli získat názor odborníka, jakmile budete mít nějaké obavy ohledně dásní a zubů. Koneckonců, být proaktivní, pokud jde o zdraví dásní, je skvělý způsob, jak se ujistit, že se staráte také o své celkové zdraví.

mouth_840x430_f4

Pro dobrou péči o zdraví ústní dutiny zkuste zubní pastu Zendium. Obsahuje stejné enzymy a proteiny jako máte v ústech a je klinicky dokázáno, že potlačuje příčiny krvácení a zánětu dásní, což má za následek zdravější dásně** a přirozeně odolnější ústa.

*Na základě výzkumu ústní hygieny u 2 449 osob, zástupců francouzské populace. Výzkum provedený společností TNS v roce 2014.
**Na základě výsledků u 113 lidí, kteří používali Zendium, v klinické studii zdraví dásní, VB 2017.

 • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s dásněmi, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top