co dělat v případě aftózní stomatitidy

Afty v ústech jsou poměrně časté a mohou být obvykle zvládnuty doma, ale mohou také být obtěžující, zvláště když se často opakují. V tomto článku uvedeme základní informace o tom, čím afty jsou, jak zjistit, zda je máte, klíčovou léčbu bolestivých případů aftózní stomatitidy a co dělat, pokud se u vás objeví opakovaně.

Co způsobuje afty?

Afty, kterým se také říká aftózní stomatitida, jsou malé kráterovité ranky v ústech a na rtech nebo na jazyku. Pokud se často vrací, může to být způsobeno jedním nebo více z následujících faktorů:

 • Určité skupiny potravin: pšenice, čokoláda, kyselina citronová, kořeněné potraviny nebo ty, které jsou velmi horké
 • cizí předměty v ústech jako špatně nasazené zubní protézy nebo rovnátka
 • Hormonální změny např. během menstruace nebo těhotenství
 • Nechtěné kousnutí se do jazyka nebo tváře
 • Použití zubní pasty obsahující chemickou látku nazývanou laurylsulfát sodný
 • Stres

Opakující se afty

Opakující se afty se vracejí v pravidelných intervalech, ne však nutně na stejném místě. Sledujte pečlivě svou ústní hygienu a potraviny, které konzumujete, a možná tam najdete odpověď na to, proč se vám aftózní stomatitida opakuje. Pokud se neustále vracejí, je pravděpodobně nejlepší poradit se se svým lékařem nebo stomatologem, protože by mohly být způsobeny primárními zdravotními stavy, jako jsou:

 • Virové infekce jako opar nebo plané neštovice
 • Nedostatek železa
 • Nedostatek vitamínu B12
 • Crohnova nemoc
 • Celiakie
 • Oslabení imunitního systému v důsledku HIV nebo lupenkou
 • Reaktivní artritida

Dalším důvodem mohou být některé léky, jako jsou beta-blokátory, nesteroidní protizánětlivé léky nebo chemoterapie nebo radioterapie.

Angry pretty girl or cute beautiful woman young female model with blonde hair in plaid shirt and knitted coat grimaces and shows teeth on grey background; Shutterstock ID 534272548
Zendium Quote

Pokud trvá déle než tři týdny, vřídky jsou obzvláště zarudlé/bolestivé/velké nebo se neustále vracejí, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Jak rychle vyléčit aftózní stomatitidu

Většina případů aftózní stomatitidy je neškodná a nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Vyhněte se čemukoliv, co by mohlo tuto oblast dráždit (drsné potraviny nebo štětinky zubního kartáčku) a jednoduše počkejte, dokud se stav zlepší. Pokud aftózní stomatitida trvá déle než tři týdny, vřídky jsou obzvláště zarudlé/bolestivé/velké nebo se neustále vracejí (opakovaná aftózní stomatitida), je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Zde je několik věcí, které můžete udělat doma, které mohou zmírnit jakoukoli bolest a podráždění aft:

 1. Použijte ochranný gel doporučený lékárníkem
 2. Pijte nebo jezte studené nebo zmrazené potraviny nebo přímo nanesením ledu znecitlivte danou oblast, čímž zmírníte bolest a možná i zánět.
 3. Vyhýbejte se potravinám, které by mohly dráždit postiženou část vašich úst: problematické mohou být hrubé potraviny, jako je křupavý chléb nebo lupínky, stejně jako kořenité, pálivé nebo kyselé
 4. Použijte zubní kartáček s měkkými štětinkami, aby nedošlo k poškození ústní tkáně
 5. Použijte šetrnou zubní pastu, která podporuje prospěšné bakterie v ústní dutině a neobsahuje laurylsulfát sodný
 6. Je obtížné se rychle zbavit aftózní stomatitidy, ale můžete jí pomoci zabránit dobrými návyky v oblasti ústní hygieny, včetně čištění zubů alespoň dvakrát denně, používání dentální nitě a antimikrobiální ústní vody. Přečtěte si více o tom, jak zmírnit aftózní stomatitidu.

Jedná se o několik nejlepších tipů, ale nevynahradí pomoc odborníka ve zdravotnictví. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, prostě navštivte lékaře nebo stomatologa a požádejte je o radu.

laurie_tedone_830x430_f3

Odkazy

 • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s ústy, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top