co si počít s bolestí dásní

Na dásních záleží... Při otázce na zdraví úst 21 % Francouzů uvedlo, že se obávají o citlivost dásní. Bolestivé a oteklé dásně mohou být častou stížností v případě citlivosti dásní. Čtěte dál a zjistěte více o bolesti dásní a jak ji potlačit.

Proč mě dásně bolí?

Když není bolest dásní léčena správně, může vést k nepříjemnému dechu, krvácení dásní a případně parodontóze. To je způsobeno především zubním plakem, takže udržování zdravých a čistých zubů a úst je životně důležité.

Bolest dásní může způsobovat řada faktorů, kam patří mimo jiné:

 • Příliš nešetrné čištění zubním kartáčkem nebo nití
 • Již přítomné onemocnění dásní
 • Oslabená přirozená obranyschopnost úst v důsledku bakteriální nerovnováhy
 • Podráždění agresivními nebo kyselými potravinami
 • Hormonální změny během těhotenství
 • Kouření
 • Stres
 • Zubní pomůcky, jako například rovnátka nebo zubní protézy

Pokud se vám zdá, že příčinou vašeho nepříjemného pocitu může být jeden či více těchto faktorů, zvažte změnu svých zvyků. Kromě zubních protéz nebo ortodontických pomůcek mohou být mnohé z těchto příčin řešeny doma. Váš lékař vám může poskytnout více informací o vztazích mezi těmito příčinami a jakoukoli výslednou bolesti dásní.

Jak zvládnout bolestivé otoky dásní

Je pravděpodobné, že pokud si čtete tento článek, trpíte již některými z následujících příznaků. Oteklé, napuchlé dásně, které se podráždí a dokonce krvácejí, vyžadují okamžitou pozornost od vašeho zubaře, ale je možné zmírnit bolest už doma do chvíle vašeho vyšetření u lékaře:

 1. Jemně si zuby čistěte po každém jídle nebo občerstvení. Používejte kartáček s měkkými štětinkami, jako mají kartáčky Zendium, protože tvrdé štětinky mohou vaše oteklé dásně podráždit.
 2. Denně používejte dentální nit. Postupujte pomalu, abyste nebyli nešetrní k linii dásní.
 3. Pokud je čištění kartáčkem a nití nepohodlné nebo způsobuje krvácení, zkuste si vyplachovat ústa teplou slanou vodou. To je způsob šetrnější než čištění kartáčkem a může dočasně zmírnit zánět.
 4. Omezte nebo se vyhněte jakémukoli užívání tabáku, aby vaše tělo mohlo přirozeně bojovat s jakoukoliv infekcí.

Nezapomeňte: než přistoupíte k vlastnímu řešení, poraďte se s lékařem nebo zubním lékařem.

Teeth Problem. Woman Feeling Tooth Pain. Closeup Of Beautiful Sad Girl Suffering From Strong Tooth Pain. Attractive Female Feeling Painful Toothache. Dental Health And Care Concept. High Resolution; Shutterstock ID 545702092
Zendium Quote

Oteklým a bolestivým dásním se vyhnete s větší pravděpodobností, pokud budete podnikat kroky k udržení zdravých úst a dásní.

Prevence je nejlepší forma léčby!

Oteklým a bolestivým dásním se vyhnete s větší pravděpodobností, pokud budete podnikat kroky k udržení zdravých úst a dásní. Dodržujte zásady dobré ústní hygieny ve formě čištění kartáčkem a zubní nití a choďte na preventivní zubní prohlídky. Vyzkoušejte zubní pastu Zendium. Obsahuje stejné enzymy a proteiny jako máte v ústech a je klinicky dokázáno, že potlačuje příčiny krvácení a zánětu dásní, což má za následek zdravější dásně** a přirozeně odolnější ústa.

Nechte si zuby odborně vyčistit každých 6 měsíců, nebo jak to doporučí váš zubní lékař, abyste zajistili, že se všem obtížně přístupným místům dostane pozornosti, kterou si zasluhují. V neposlední řadě choďte na pravidelné zdravotní prohlídky zahrnující testy na cukrovku, neboť tento stav může ovlivnit zdraví vašich úst hned několika způsoby.

Zdraví úst může mít vliv na vaše celkové zdraví, takže je důležité nechat si celé ústa pravidelně kontrolovat. Nejen, že vám to pomůže zabránit častým problémům s ústní dutinou, jako je bolest dásní, ale zubní prohlídka může také vynést na světlo jakékoli základní zdravotní problémy.

*Na základě výzkumu ústní hygieny u 2 449 osob, zástupců francouzské populace. Výzkum provedený společností TNS v roce 2014. **Na základě výsledků u 113 lidí, kteří používali Zendium, v klinické studii zdraví dásní, VB 2017.

 • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s dásněmi, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top