tipy pro afty

Věděli jste, že víc než jednoho z deseti lidí po celém světě trápí afty?* Jakmile pochopíte, co je způsobuje a víte, jak zvládnout jakékoliv následné obtíže, není třeba se jich obávat. Přečtěte si další informace o aftech.

Co jsou afty?

Afty jsou definovány jako otevřená bolestivá ranka uvnitř úst (na sliznici). Často se tvoří v reakci buď na zranění (například kousnutí se tváře), nebo na vnitřní změny (například stres a úzkost). Místo bude obvykle kruhové nebo oválné, bílé nebo šedavé se zarudlým okrajem. Afty se mohou lišit jak v rozměrech, tak v trvání stavu s nejdelší dobou léčení, která trvá několik týdnů. Je možné jich mít i více než jednu a téměř vždy se liší barvou, tvarem a umístěním.

Obvykle se nacházejí na vnitřní straně vašich rtů, tváří nebo jazyka a nejsou mezi jedinci přenosné. Je důležité si uvědomit, že zpravidla není nutné se aft obávat. Afty způsobují obtíže při jídle, pití a čištění, ale obvykle se zhojí samy. Počáteční bolest, která vyplývá z otevřené rány v ústech, by měla zmizet během několika dní a během týdne nebo dvou by se měla afta zcela zhojit.

Jaké jsou příčiny aft?

Jaké jsou příčiny aft? Existuje široká škála příčin aft, které se vás mohou týkat. Některé z nejběžnějších příčin jsou:

 • Kousnutí se do úst
 • Poranění způsobené ostrým okrajem na vašem zubu nebo zubní náhradě či rovnátkách
 • Oslabená obranyschopnost úst v důsledku bakteriální nerovnováhy
 • Stres a onemocnění
 • Kyselé potraviny: například citrony, jablka, rajčata
 • Pikantní potraviny: koření jako kari nebo čili
 • Nedostatek vitamínů nebo minerálů
 • Některé léky: váš lékárník vám může poskytnout více informací
 • Použití zubního kartáčku s tvrdými štětinkami

Ačkoli jsou běžné a obecně neškodné, mohou být afty také bolestivé a znepokojující. Prvním krokem při řešení těchto problémů je jednoduše seznámit se s výše uvedenými faktory a vzít na vědomí všechny mechanismy, které mají za následek opakovaný výsev. Pokud máte konkrétní otázky nebo obavy, promluvte si se svým lékařem nebo stomatologem: ti budou schopni vám poskytnout odbornou radu, která je jedinečná pro vaši anamnézu.

Teeth Problem. Woman Feeling Tooth Pain. Closeup Of Beautiful Sad Girl Suffering From Strong Tooth Pain. Attractive Female Feeling Painful Toothache. Dental Health And Care Concept. High Resolution; Shutterstock ID 545702092
Zendium Quote

Mnoho způsobů péče o sebe sama doporučených k urychlení procesu hojení může být také prevencí aft.

Jak zabránit vzniku aft a urychlit proces hojení

I když mají afty tendenci se zhojit samy od sebe, existuje mnoho způsobů, jak pomoci tento proces urychlit a zmírnit související obtíže. Různé druhy léčby aft sahají od jednoduchých samoléčebných postupů až po řešení, která vám doporučí lékárník nebo lékař.

Mezi řešení aft patří:

 • Používání zubních kartáčků s měkkými štětinami s malými, zaoblenými hlavami, které jsou navrženy tak, aby byly jemné na šetrné k ústní tkáni
 • Vyloučení kořeněných a kyselých pokrmů
 • Použití zubní pasty, která může podpořit prospěšné bakterie v ústech a zlepšit rovnováhu mikroflóry, jako Zendium
 • Užívání léků proti bolesti nebo znecitlivujících pastilek
 • Léčení předepsanými steroidy, které pomáhají zmenšit bolest a otoky. Před užíváním jakéhokoli léku byste se měli poradit se svým lékařem nebo lékárníkem a dodržovat pokyny k dávkování a kombinování léků.

Jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s vředy v ústech, je zabránit tomu, aby se vůbec vytvořily. Existuje řada jednoduchých způsobů, jak předejít vzniku aft, od snížení míry stresu až po omezení dráždění žvýkačkou. Mnoho způsobů péče o sebe sama doporučených k urychlení procesu hojení může být také prevencí aft. Dobré návyky v oblasti ústní hygieny – pomocí kartáčku s měkkými štětinkami a jemné zubní pasty – a vyhýbání se jídlům, které dráždí ústa, vám pomohou v péči o vaše ústa a před afty vás ochrání.

Ústa každého jedince se liší, ale s trochou času a pozornosti je možné lépe porozumět přístupu ke zdraví a životnímu stylu s cílem najít správnou léčbu aft, která u vás zafunguje. Zendium neobsahuje pěnicí látky, místo toho používá šetrné přísady, které nedráždí jemnou ústní tkáň. Obsahuje také přírodní enzymy a proteiny, které se již v ústech nacházejí. Proto při každém čištění podpoří prospěšné bakterie v ústech, potlačí bakterie škodlivé a chrání vaše ústa přirozenou cestou před zubními problémy, jako jsou afty.

Closeup of happy smiling guy looking at camera isolated on white background; Shutterstock ID 105216602

Více informací o aftech a o tom, jak podpořit zdraví úst, naleznete zde.,/p> * Na základě výzkumu ústní hygieny u 28 974 lidí v třinácti zemích po celém světě. Tento vzorek je reprezentativní pro více než polovinu světové populace. Výzkum provedený společností TNS v letech 2014-2015

 • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s péčí o ústní dutinu, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top