afty během těhotenství

Těhotenství přináší mnoho fyzických změn, ale často si ani neuvědomujeme, co znamená pro ústa. Jeden z opomíjených vedlejších účinků těhotenství jsou afty - drobné kráterovité ranky, kterým se někdy říká aftózní stomatitida. Ty se objevují na jazyku, na rtech nebo na vnitřní straně tváří a mohou způsobit bolest a podráždění. Abychom vám pomohli pochopit, proč se objevují a co proti tomu můžete dělat, sestavili jsme základní informace o aftózní stomatitidě v těhotenství.

Aftózní stomatitida v těhotenství: Proč k ní dochází?

Existuje celá řada věcí, které se ve vašem těle dějí a které způsobují, že jste během těhotenství náchylnější k aftům/aftózní stomatitidě:

  1. Hormonální změny: Těhotenství je spojeno s hormonálními změnami, které mohou ovlivnit způsob, jakým naše tělo reaguje na toxiny a dokonce i krevní zásobení tkáně dásní. To činí ženy více náchylné k problémům se zdravím úst.
  2. Nedostatek vitaminů: Existuje celá řada potravin, které mohou způsobovat aftózní stomatitidu, jako je čokoláda pšenice a citrusové plody. V těhotenství však existuje další možná příčina, která má svůj původ ve stravě - nedostatek vitamínů. Během této doby se toho ve vašem těle děje tolik, že je velmi snadné, aby se mu jich nedostávalo dost. Zkuste zajistit dostatečný příjem vitaminu B12, kyseliny listové a především zinku.
  3. Stres: Těhotenství může být stresující. Vyrovnáváte se s tělesnými změnami a snažíte se připravit na nový život a přitom zvládat všechny své obvyklé povinnosti. Někdy tělo fyzicky reaguje na stres a jedním z příznaků mohou být afty v těhotenství.
  4. Destabilizovaná imunita: afty během těhotenství nemusí být příznakem oslabeného imunitního systému, který je v tomto stádiu normální, mohou být příznakem virové infekce nebo mohou vznikat z jiných příčin.
serena_jensen_830x430_f3

Co dělat, když jste těhotná a máte afty?

Pokud jste si během těhotenství prohlédla ústa, rty nebo jazyk a zjistila jste, že máte afty, můžete podniknout hned několik věcí. Ten zahrnuje čištění zubů klinicky ověřenou zubní pastou, jako je Zendium alespoň dvakrát denně, použití zubní nitě a použití ústní vody.

Pokud vám zubní kartáček dráždí dásně nebo místo afty, zkuste použít kartáček s měkčími štětinkami a postupovat pomalu. Můžete si také zakoupit krém nebo pastu k nanášení přímo na místo vřídku, které pomáhají zmírnit bolest; poraďte se o tom s lékárníkem. Je také důležité vyvarovat se jakéhokoli jídla, které by mohlo afty způsobovat nebo je dále dráždit. Afty zpravidla samy odezní, ale pokud způsobují bolest, vypadají zaníceně, trvají déle než tři týdny nebo se stále vracejí, požádejte lékaře nebo stomatologa o odbornou radu.

Zendium Quote

Existuje celá řada věcí, které se ve vašem těle dějí a které způsobují, že jste během těhotenství náchylnější k aftům/aftózní stomatitidě.

Odkazy

  • Rady v tomto článku si nekladou za cíl nahradit lékařskou pomoc, slouží pouze pro informační účely. Pokud máte problémy s ústy, doporučujeme vám poradit se s vaším zubním lékařem.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Facebook Tweet Email
Back to top